Slepá mapa pro fajnšmekry!

Autor: Jakub Pok Publikováno 12.9.2024

Slepá mapa pro fajnšmekry!

Nepřekvapilo vás při letních toulkách občas to, kde vlastně který stát přesně leží nebo s kým sousedí? Tak schválně, co je severněji, Rumunsko, nebo Bulharsko? Zvládli byste vyjmenovat, se kterými státy sousedí třeba Švýcarsko. Nebo třeba kde leží jednotlivé balkánské státy? Někdy si myslíme, že to všechno dobře známe, ale kdybychom to měli vyznačit na mapě nebo z hlavy přesně říct, možná bychom lehce váhali. 

Když jsme se ženou psali knížku Dokonalá paměť, uvědomili jsme si, že paměťové techniky jdou použít naprosto na všechno. A taková slepá mapa není výjimkou! Většině lidí se z prázdného papíru s obrysy hranic, do kterého měli na základní škole vyznačit státy, nebo ještě hůř zakreslit řeky či pohoří, dělalo tak trochu nevolno. Ale proč tomu tak je? Proč slepou mapu většina studentů tak nesnáší? Prostě protože nám nikdo neukázal, jak na to. Tedy kromě dobré rady, abychom trávili hodiny a hodiny zíráním do atlasu. Přitom jsou i lepší metody…

Před nějakou dobou jsem koučoval skupinu studentů, kteří si chtěli zapamatovat všechny státy a hlavní města na světě. A když už jsem je to učil, tak jsem si všechna hlavní města zapamatoval spolu s nimi. Občas jsem narazil na to, že jsem si vlastně nebyl tak úplně jistý, kde přesně některý stát leží (hlavně ty africké…). A nebyl bych to já, kdybych se na to nevrhnul pomocí paměťových technik. K tomu je zapotřebí  ovládat základní paměťové techniky a umět dobře transformovat slova. Zkrátka to, co se každý naučí na našem Základním kurzu Školy paměti. Kdo nás pravidelně sleduje už dobře ví, že pamět si pamatuje lépe to, co je schopna si představit, tedy obrazy. A jak jsem postupoval? 

 

 

Například jsem si chtěl uložit do hlavy přesnou polohou několika balkánských států, zkrátka jak jsou vedle sebe na mapě. Při pohledu na mapu jsem si představil, že na hranici CHORVATSKA stojí velký BOSS (BOSNA A HERCEGOVINA) se zlatými Rolexkami na ruce, vezme si SRP (SRBSKO) a začne se skrz hustý les prosekávat až k moři do BULHARSKA, kde skočí do úplně ČERNÉHO MOŘE. Člověk si hned uvědomí, které státy jsou vedle sebe, a u jakého moře je Bulharsko. Takový krátký paměťový háček vám zabere pár vteřin a máte to v hlavě. 

A co ty sousední státy Švýcarska, dali byste je dohromady? Opět použijeme základní paměťovou techniku – systém spojování. Zapojíme představivost a fantazii a uděláme si opět krátký příběh. Obrys Švýcarska na mapě tak trochu připomíná slona. Ten bude naším symbolem pro Švýcarsko. Pro jednotlivé sousedící státy si uděláme jednoduché symboly a vše spojíme do krátkého příběhu. Mám tady takové pravidlo, že začínám zleva a jdu po jednotlivých zemích ve směru hodinových ručiček.

Představím si tedy SLONA (Švýcarsko), jak obtočí chobot kolem EIFFELOVKY (symbol pro FRANCII). Ta spadne na zem a srazí několik NĚMECKÝCH TUPLÁKŮ (NĚMECKO), nakráčí tam RAK (RAKOUSKO), který ten hrozný nepořádek uklízí. U něj mě trochu překvapí, že má LICHÝ počet nohou (LICHTENŠTEJNSKO).  A na závěr si po náročném úklidu dá zaslouženou ITALSKOU PIZZU (ITÁLIE). Švýcarsko tedy sousedí s Francií, Německem, Rakouskem, Lichtenštejnskem a Itálií. Zavřete si na chvíli oči a celý ten absurdní příběh si zkuste představit jako by se odehrával přímo před vámi. Když si jej ještě několikrát zopakujete, budete mít všechny sousední státy Švýcarska navždy v paměti. 

Ukážeme si ještě jeden malý příklad, abyste viděli, jak je to snadné. Co třeba takové NORSKO, ŠVÉDSKO a FINSKO – pravděpodobně asi víte, kde byste je na mapě Evropy hledali. Pojďte se teď ale na mapu podívat a ukažte mi přesně, kde který stát leží. 

 

 

Že to zas tak dobře nešlo? Zkusíme to opět s paměťovou technikou. Když si trochu natočíte mapu, může vám obrys těchto tří zemí připomínat PSA – hlava je Norsko, Švédsko a Finsko jsou pak jeho nohy. Třeba tam uvidíte něco úplně jiného - to je úplně v pořádku. Opět hledáme nějaký jasný symbol. Představte si, že ten pes strká hlavu do NORY (NORSKO), jeho přední noha a hruď je silná a mohutná jako ŠVÉDSKÝ HOKEJISTA (ŠVÉDSKO) a zadní noha pak maličko pokulhává, pejsek si omylem šlápl do flašky s FINSKOU vodkou (FINSKO). Takový obraz bohatě stačí, velmi dobře zde funguje síla přibližnosti. U Finska si ani obraz v podstatě dělat nemusíte, tam už je jasné, že nám zbývá. 

 

 

Možností je zde více, můžete v tomto případě klidně použít systém spojování, podobně jako jsme dělali u Švýcarska. No a stejně jako přeměňujeme státy na symboly, není pak žádný problém si ke státu doplnit i symbol pro hlavní město! U Švýcarska nám pak může pomyslně běhat Bernardýn, abychom si zapamatovali, že hlavní město je Bern (de facto). Spojit dvě tři věci dohromady je ale naprosto zásadní proto, abyste mohli pokračovat s paměťovými technikami a naučit se tak klidně právo, čínskou medicínu, sociologii, historii nebo třeba ekonomii. Našimi kurzy Školy paměti už prošlo mnoho studentů nejrůznějších oborů a je krásně vidět, že kdo paměťové techniky pravidelně používá, ten je může použít naprosto na cokoliv! 

Přidejte svůj komentář

Vaše jméno *
Váš komentář *

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %