Uvědomili jste si někdy, že nás vlastně většinou nikdo neučil, jak se učit? Ve škole i v práci se na nás valí spousta nových informací, které je potřeba si zapamatovat. Každý druhý účastník kurzů Školy paměti si postěžuje, že většinou jen slýchal, co je potřeba se naučit, ale nikdo mu neporadil, jak na to jít. A jeho dětem taky ne. Proto jsme se rozhodli vytvořit pravidelný seriál NAUČTE SE UČIT. Po našem článku k českému pravopisu Pravopisně bez „vyjímek“ jste nám psali, že byste seriál s podobnými tématy uvítali. Tak tady je :-) A začneme pěkně zostra - chemií!!
Dnes si posvítíme na periodickou tabulku prvků a na pomoc si samozřejmě vezmeme paměťové techniky! Každý chemický prvek má značku, která vychází z jeho latinského názvu. Pro běžné potřeby studentů nechemicky zaměřených škol by mělo postačit znát značku prvku. S technikou se ale samozřejmě můžete naučit i kompletní latinský název. Říkáte si, k čemu vám to bude, když studentská léta jsou již za vámi? Jednak je to další způsob, jak svou paměť procvičovat. Následujícími vychytávkami zároveň můžete ulehčit učení svým dětem či vnoučatům, a to je dobrá motivace, ne?
V periodické tabulce jsou prvky, jejichž značka odpovídá českému názvu prvku jako třeba helium (He) či brom (Br). S těmi je to jednoduché a zvládneme je bez pomůcek. Nejvíce prvků má ale značku, kterou z českého názvu nelze jednoduše odvodit. Pro ty si tedy musíme vytvořit paměťové háčky. Jelikož máme každý rozdílné znalosti na poli chemie, neexistuje žádný univerzální návod, jak pomůcky tvořit. Podstatné je, aby nám zaručily pevné spojení názvu prvku s jeho značkou. Vytvoříme si fantazijní příběhy, které nám pomohou si značky prvků zapamatovat. Vše je třeba si co nejživěji představit.
Příběhy mohou vypadat třeba následovně:
Cu - měď: Z MĚDĚNÉHO okapu se na vás sype CUkr.
Al - hliník: HLINÍK se odstěhoval do Humpolce obalený v ALobalu.
Sn - cín: CÍNOVÉ vojáčky roztavíte a dáte si je k SNídani.
Fe- železo: Kovář se spálí o žhavé ŽELEZO a zranění si začne FÉnovat.
Cr - chrom: CHROMOVANÉ blatníky při jízdě dělají CRrrr.
As - arzén: Císař otrávil svého soupeře o trůn ARZÉNEM a sám si dal ASpirin, aby ho z toho nebolela hlava.
Hg - rtuť: RTUŤ v teploměru naředíte parfémem HuGo Boss, aby teploměr příjemně voněl.
Au - zlato: Zloděj vám vytrhne ZLATÝ zub a vy se zmůžete jen na hlasité „AUuuuu“.
O - kyslík: KYSLÍKOVOU bombu potápěči prokousne rozzuřený Okoun.
Pokud vaše chemické znalosti nedovolují vytvořit kontext, který by odpovídal skutečnému využití prvku, vycházejte z toho, co v názvu slyšíte. Třeba takový ANTIMON zní jako ANTIMONopolní úřad. Příběh pak může vypadat takto:
Sb - Antimon: ANTIMONOpolní úřad rozebrali a odvezli do SBěru.
A teď kraťoučký testík!
Z MĚDĚNÉHO okapu se na vás sype ....
HLINÍK se odstěhoval do Humpolce obalený v ....
CÍNOVÉ vojáčky roztavíte a dáte si je k ....
Kovář se spálí o žhavé ŽELEZO a zranění si začne ….
Císař otrávil svého soupeře o trůn ARZÉNEM a sám si dal …, aby ho nebolela hlava.
RTUŤ v teploměru naředíte parfémem … Boss.
Zloděj vám vytrhne ZLATÝ zub a vy se zmůžete jen na hlasité „….“
KYSLÍKOVOU bombu potápěči prokousne rozzuřený ….
A nakonec ANTIMONOpolní úřad rozebrali a odvezli do ….
Tak a máme to za sebou. Toto byla malá ukázka toho, jak si ukládat značky prvků jiným způsobem než biflováním. Samozřejmě ve výsledku nebude třeba, abyste si vytvářeli paměťový háček pro všechny prvky, spousta vám jich do hlavy „naleze“ samovolně. Vždycky je ale dobré znát návod, jak si s těmi problematickými poradit, co myslíte? Pokud by vás zajímala i pokročilejší látka, můžete si přečíst náš článek o ukládání chemických vzorců.
Dejte nám do komentářů pod článkem nebo na Facebooku vědět, jaké pomůcky jste si pro prvky vytvořili vy a jaká další témata, nejen s chemickou tematikou, byste v seriálu Naučte se učit uvítali.
Vaše Škola paměti