Čeština je plná záludností. Abychom vám to trochu ulehčili, dnes se spolu podíváme na „oblíbené“ Y a I. Vzpomenete si, kolik času jste strávili tím, že jste se ve škole snažili donekonečna naučit, kde psát měkké a kde tvrdé i/y? A stejně občas váháte, jak to vlastně je?
Asi bychom nebyli ve Škole paměti, kdybychom tvrdili, že si to máte zapamatovat tím, že si budete pravopis opakovat pořád dokola. Pochopitelně pro vás máme paměťovou vychytávku!
Paměťové techniky jsou postavené na vědecky mnohokrát ověřeném faktu, že náš mozek si mnohem lépe pamatuje obrazy než pouhá slova. Slova, čísla, jména nebo slovíčka jsou pro naši paměť neuchopitelná a nic nám neříkají. Proto si je tak těžko pamatujeme. Musíme se je biflovat stále dokola, a přesto nám z paměti často vypadávají. Zapamatovat si do toho všeho, jestli má být ve slově měkké, anebo tvrdé i/y, je v podstatě nadlidský úkol, protože pro náš mozek je to vlastně jedno a to samé.
Tady nám mohou pomoci SYMBOLY, neboť na ty paměť slyší mnohem lépe. Pojďme teď maličko popustit uzdu naší fantazie a zkusme si představit, že Y bude mít pro nás symbol ČERNÉ BARVY. A měkké I může být zářící BÍLÁ KULIČKA. Každý si může dát jakýkoli jiný symbol, ale pojďme teď společně. Tam, kde vám dělá psaní i/y problémy, si udělejte představu s daným symbolem.
Pojďme si to ukázat na příkladu slova LAB_R_NT.
Jak byste napsali i/y? Správně je první tvrdé, druhé měkké. Takže píšeme labyrint. Náš symbol pro Y je černá barva a pro I je bílá kulička. Zavřete oči a představte si obrovský labyrint, třeba z Harryho Pottera, který najednou úplně ZČERNÁ, a z ničeho nic se z něj vyvalí zářivě BÍLÁ kulička. Zavřete oči a vše si živě představte. Následně budete vědět, že první je Y (černá barva) a druhé I (bílá kulička) je měkké, takže píšeme labyrint.
Symboly si jednou vytvořte a už je neměňte, zkrátka Y pro vás bude vždy černá barva a měkké I bílá kulička. Následně zmáknete veškeré chytáky, které se děti učí během celé 9leté základní školní docházky, za pár minut a bez velké námahy.
DOBÝT x DOBÍT
Představte si, že hrad se po DOBYTÍ vojáky zahalí do ČERNÉ barvy.
DOBÍJÍTE si telefon a ze zásuvky na vás vyskočí zářivá BÍLÁ KULIČKA.
VÍR x VÝR
Ve vířivce je velký VÍR, v něm se točí BÍLÁ KULIČKA a září na všechny strany.
Obrovský VÝR (sova) létá ve tmě a všude je ČERNOČERNÁ tma.
VÝT na měsíc x VÍT věnec
Představte si vlka, jak VYJE na měsíc, který z toho kvílení úplně ZČERNÁ.
Dívky VIJÍ věnec z pampelišek a mezi ně vkládají BÍLÉ kuličky.
Že jsou ty příběhy absurdní? To vůbec nevadí, ba právě naopak! Na podobné nesmyslné představy naše paměť velmi dobře slyší. Ještě jednou se na všechny příběhy podívejte a projděte si je. Klidně na chvilku zavřete oči a vše si živě představte. Příběhy mohou postupem času klidně zmizet a zůstane jen to správné i/y. Takže jak byste napsali:
DOB_T hrad x DOB_T telefon
Vodní V_R x V_R velký (sova)
V_T na měsíc (vlk) x V_T věnec
Jedna malá vychytávka a příště už nebudete při psaní váhat a v diktátu neuděláte nikdy chybu! Zkuste se věci učit chytře - pomocí paměťových technik. Ty vás teď naučíme na našich živých online kurzech Školy paměti. Nezanedbávejte svoje vzdělávání, pracujte na sobě, anebo se přihlaste, abyste pomohli s učením svým dětem!