Nedávno mě na dálnici zaujal kamión s malou cedulkou vzadu s nápisem „Rudeness is contagious“. Tedy v překladu něco jako „ Hrubost (neurvalost) je nakažlivá“. Krásně řečeno, takové moudro by člověk na kamiónu ani nečekal ☺. Když je někdo hrubý, je až neuvěřitelné, jak to může vyvolat vlnu dalších hrubých reakcí.
Už jste někdy byli v situaci, kdy na vás byla třeba prodavačka v obchodě nepříjemná a v reakci na to, když na vás vztekle vyštěkla, že jste si přece měli zvážit banány, se ve vás k vašemu překvapení zvedla vlna vzteku a neurvale jste jí odsekli? A taky se vám stává, že ve vás ještě po několika minutách všechno vře? Přitom by stačilo se zhluboka nadechnout, usmát se, možná si uvědomit, že paní má třeba těžký den a být na ni příjemný. Uvidíte, že to zafunguje, protože i optimismus je nakažlivý!
Buddhisté říkají, že štěstí přichází k těm, kteří se smějí. Samozřejmě někdy nám není do smíchu. Stalo se vám ale někdy, že vám opravdu bylo do breku – průšvih v práci, neúspěch u zkoušek nebo třeba rozchod, ale pak se událo něco, co vás přimělo se začít smát a najednou se všechno jevilo o něco optimističtěji?
Nemusíte být hned rozený vypravěč vtipů, stejně jako téměř vše, včetně paměťových technik, i to být pozitivní, se dá natrénovat. Občas se radí začít u zrcadla. Když se na sebe po ránu ani nepodíváte nebo ještě hůř se na sebe mračíte, nedivte se, že budete mít náladu pod psa. Usmějte se na sebe nebo vyplázněte jazyk a zkuste se tomu zasmát. Můžete si z toho udělat takový maličký ranní rituál. Zkuste si někdy trochu zaskotačit jako malé dítě. Pokud máte děti, uvolněte se a hrajte si chvíli s nimi. Zahrajte si na indiány, běžte se zhoupnout na houpačce, vyhlaste polštářovou válku a hodně se smějte. Během smíchu mozek zpomaluje produkci stresových hormonů. Takže se i po náročném dni budete hned cítit lépe!
Pečlivě také vybírejte, co čtete, na co se díváte nebo co prohlížíte na sociálních sítích. Když potřebujete zvednout náladu, přečtěte si nějakou zábavnou knihu nebo si pusťte oblíbený film. Sociální sítě mohou být zdrojem krátkého pobavení, ale v praxi spíš člověka zahlcují. I když vidíte víceméně pozitivní fotky z dovolené nebo rodinné oslavy kamarádky, obecně mají lidé nakonec spíše negativní pocity. Hlavou vám hned začnou probíhat myšlenky, kdy se srovnáváte s ostatními – my jsme na žádné dovolené nebyli, nemají mnohem lepší vztah, hodnější děti, hezčí auto než já?
Zkuste si ze sebe občas udělat srandu. Pokud tedy na vás bude příště prodavačka nepříjemná, nadechněte se, usmějte se na ni a zkuste pronést něco vtipného. Možná se nakonec spolu zasmějete. Jako se to stalo mně.
Nedávno jsem něco kupoval v obchodě, nevzal jsem si s sebou ale peněženku, tak jsem jen pobral drobné na parkování z auta. Pokladní se dívala nejprve velmi otráveně, když jsem začal vyndavat mince a počítat, jestli mohu koupit vše, co mám v ruce, nebo ne. Člověka by to mohlo znervóznit, stejně jako netrpěliví zákazníci čekající ve frontě na ním. Místo toho jsem ale začal dělat vtípky o vykradení kostela, nakupování na sekeru a dělal si z celé situace srandu. Nakonec to skončilo tak, že jsme se tomu všichni ve frontě včetně paní pokladní smáli na celé kolo. Paní na pokladně mi mávala a volala, ať zase přijdu. A řeknu vám, že má pak člověk hned veselou náladu. Takže myslete na to, že smích zvyšuje váš pocit štěstí. A kdo se cítí šťastnější, bývá také v životě úspěšnější!
Buďte úspěšní!