Ranní mlhy, padající listí, květinářství plná svíček a oranžových dýní - je jasné, že se blíží Halloween a Dušičky. Dnes se spolu naučíme pár anglických slovíček s tak trochu dušičkovou tématikou, přesto věříme, že se díky naší paměťové technice u jejich učení jako vždy pobavíte.
Jdeme na to! Řada lidí teď chodí na procházky ven a všude kolem nás je spousta padajícího listí. To bude naše první slovíčko:
LIST – LEAF [lív] (listy – leaves)
Vy, kteří čtete naše články pravidelně, již postup dobře znáte. Pro jistotu si jej ale krátce připomeneme. Klíčem je si slovíčko nejprve představit a umístit jej do příhodného prostředí, následně nahradit neuchopitelný cizí výraz nějakým českým představitelným slovem a vytvořit z toho příběh, který si poté živě představíte. „Lív“ nic není, ale takový LÍVanec je zkrátka naprosto uchopitelný pojem.
Přestavte si tedy, jak všude kolem vás padá listí a na každém LISTU je přilepený LÍVanec.
Pak tu máme slovíčko SVÍČKA – CANDLE [kend]
Každý si pravděpodobně představuje svíčku jinde. Třeba na dortu, na stole nebo u vany při relaxační koupeli. My dodržíme zaměření dnešního článku a zvolíme svíčku na hrobě. Pokud slovíčko candle neznáte, není pro vás „kendl“ nic.
Můžete si ale představit velkou SVÍČKU na hrobě, kterou zapálí KEN a DLoube do ní dlátem tak dlouho, až z ní nakonec vymodeluje panenku Barbie.
Dalším slovíčkem bude DÝNĚ – PUMPKIN [pampkin]
Představte si, že vykrajujete na Haloween DÝNI a do vyříznutých očí jí strčíte PAMPelišky a do úst pak nacpete KYNuté těsto, které začne zlověstně vytékat ven.
MLHA – MIST [mist]
Možná víte, že mlha je anglicky fog. Můžete si ale rozšířit slovní zásobu i o slovíčko mist, což je také mlha.
Přestavte si podzimní ráno u řeky, která je zahalená do MLHY a najednou z té mlhy vystupují sportovní fanoušci, postupně vidíte kánoe se závodníky, slyšíte sportovní komentátory a vidíte všude vlajky - probíhá zde MISTrovství světa v kanoistice.
HŘBITOV – CEMETERY [semetry]
Maminka naší kolegyně si udělala na tohle slovíčko paměťový háček, když si představila, že na HŘBITOVĚ leží samé SEMETRIky. To může být příběh, řekněme, spíše pro pokročilé. Na počátku je totiž lepší si vybrat více představitelné pojmy. Semetriky by vám mohly z příběhu zmizet. ☺ Anebo byste je mohli zaměnit třeba ze megery a to už by bylo trochu jiné slovíčko.
Můžete si ale živě přestavit, jak jsou na HŘBITOVĚ všechny náhrobky zasypány SEMEny okolních stromů a všechny očišťuje hrobník svým TRIčkem.
Pomocné příběhy ke slovíčkům je třeba tvořit poctivě a neulehčovat si práci používáním nepředstavitelných pojmů. Sami postupně zjistíte, jak moc exaktní příběhy potřebujete vytvářet, aby vám slovíčka zůstávala v paměti. A že vás žádné příběhy nenapadají? Neztrácejte naději, čím více jich vytvoříte, tím snáz se vám pak budou tvořit ty další. A pokud nemáte času nazbyt nebo se vám příběhy vymýšlet nechce, je možná načase si na dlouhé mlhavé dny před námi pořídit naši aplikaci 2000 SLOVÍČEK. Máme v ní nastavený speciální algoritmus pro chytré opakování, díky kterému vám slovíčka zůstanou v dlouhodobé paměti!
Tak chytrý jako aplikace náš paměťový seriál bohužel není, takže si budete muset dnešní slovíčka zopakovat sami. ☺ Pomůže vám, když si je teď ještě připomenete tím, že si krátce odpovíte na následující otázky:
Co je přilepené na každém spadaném LISTU?
Kdo zapálil SVÍČKU na hrobě a co s ní dělal?
Jaké kytky strčíte vydlabané DÝNI do očí a co jí dáte do pusy?
Co vidíte, když se nad řekou zvedne MLHA?
Čím jsou na HŘBITOVĚ zasypány všechny náhrobky a čím to hrobník očišťuje?
Znali jste všechny odpovědi? Jestli ano, tak vám gratulujeme k zapamatování informací. Pokud vám nějaká drobnost vypadla, vraťte se k příslušnému příběhu a ještě jednou si jej představte, ne pouze přečtěte, ale skutečně si ho barvitě vizualizujte. Věříme, že pak již chybu neuděláte!