Už je to tu zase. V září na nás obvykle ze všech stran útočí reklamy jazykových škol na podzimní kurzy. Tak šup, pěkně zasednout do lavic a dvakrát týdně si na tu angličtinu, němčinu, francouzštinu nebo třeba čínštinu zajít. Že to tak děláte už pěkných pár let a nemá to očekávaný výsledek? Nebo jste samouk, tak trochu se v tom plácáte a ztrácíte motivaci k dalšímu učení? Možná by stálo za to se zamyslet, jestli by něco nešlo udělat lépe. Jak se cizí jazyky jen dokolečka neučit, ale konečně se je naučit?
CO: Stanovte si cíl!
Úplně na počátku učení jakéhokoliv jazyka je třeba se zamyslet, čeho vlastně chcete dosáhnout. To může vypadat různě:
Stačí mi se nějak domluvit na dovolené?
Chci komunikovat pěkně?
Potřebuji konkrétní jazykový certifikát?
Chci umět perfektně?
Podle toho si pak udělejte plán, jak toho dosáhnout. Když nevidím cíl, nevím, kam mám směřovat. Já jsem třeba jeden rok studia strávil na gymnáziu v Německu. Když jsem tam odjel, už jsem se relativně slušně domluvil. Mým cílem ale bylo číst si německý magazín Spiegel nebo knihu od Remarqua v originále a rozumět 99 % textu. Měl jsem velkou motivaci, jasný cíl a díky paměťové technice jsem zrychlil proces učení slovíček tak, že jsem toho dosáhl. To mě motivovalo dál, abych byl schopen říct k jednomu výrazu hned několik dalších. Prostě zvládnout říct nejen to, co chci, ale být schopen se vyjádřit ještě lépe.
Když víte, jak na to, úspěch vás motivuje pokračovat dál! Nenechte se otrávit třeba konkrétním učitelem na vaší škole. Je to smůla mít zrovna špatnou učitelku na angličtinu, ale pokud není možnost školu změnit, chcete se tím nechat ovlivnit na celý život? Zkuste za sebe převzít zodpovědnost a šlápnout do toho sami. Máte přece svůj cíl!
JAK: Mějte systém!
Když někomu učení jazyků nejde, nemá ani motivaci. Lidé k nám do Školy paměti často přicházejí s tím, že se učí nějaký jazyk třeba dvacet let a pořád nic moc. Nebo se učí nový jazyk, ale jde to pomalu a chtěli by celý proces zrychlit. Když to společně rozebíráme, zjišťujeme, že je vlastně nikdy nikdo nenaučil, jak se jazyky učit. Není to tak, že na jazyky nemají hlavu, jen prostě neví, jak na to. Na tom se ale dá zapracovat! Na našem kurzu Zrychleného učení cizích jazyků si v 7 bodech ukazujeme systém, jak celkově zefektivnit a zrychlit učení cizích jazyků. Není to žádná věda.
Nejprve se naučíme skvělou paměťovou techniku na slovíčka. Ta má svá jasná pravidla a můžete ji použít na jakýkoliv světový jazyk. Stejně jako u všech paměťových technik zde využíváme sílu naší představivosti. Jak už z našich článků možná víte, náš mozek si lépe pamatuje obrazy. Proto je třeba si neuchopitelná a pro naši paměť tedy těžko zapamatovatelná slovíčka přeměnit na obrazy. Prostě si v novém slovíčku zkusíme najít nějaké české slovo nebo symbol a udělat si krátký obraz. Bude to hned jasnější na pár malých ukázkách třeba z angličtiny.
Slovíčko LOOK UP [lʊk ʌp] [luk ap] znamená něco VYHLEDAT.
Můžete si představit sami sebe, jak se snažíte usilovně VYHLEDAT neznámé slovíčko ve slovníku. Stránky otáčíte LUKem, po kterém stéká oranžový APerol a vše barví naoranžovo. Trochu zvláštní představa, ale věřte, že takovým způsobem si frázové sloveso look up zapamatujete mnohem lépe než klasickým biflováním.
Význam anglického slovíčka FEE [fiː] [fí] je ŠKOLNÉ, POPLATEK.
Tady si můžete představit, jak rodičům přijde složenka za ŠKOLNÉ na prestižní anglické škole a otec prohlásí: „FÍÍÍha, to je ale sakra drahá škola.“
A na ukázku ještě další slovíčko, se kterým se ve škole můžete setkat. CHEAT [tʃiːt] [čít] je anglicky PODVÁDĚT.
Můžeme si udělat krátkou představu, jak student během testu PODVÁDÍ, když nahlíží do ČÍTanky, kde má schované všechny taháky.
Pro správné uložení do paměti je důležité si jednotlivé příběhy následně zopakovat. Zavřete si teď oči a v duchu si je přehrajte. Ideálně si pak nové slovíčko zopakujte ještě za 24 hodin, za 3 dny a za týden. Každopádně to, že si člověk ve slovíčku něco najde, zvedne pravděpodobnost jeho uložení do paměti. To už je vyzkoušeno a vědecky ověřeno! Příběhy ke slovíčkům děláme jen na počátku, po nějaké době z paměti odejdou a v hlavě nám zůstane jen samotné slovíčko.
Takhle jednoduše se slovíčka můžete učit v naší aplikaci 2000 SLOVÍČEK. Pokud preferujete při učení vedení, zkuste si spustit naši VÝZVU 30 DNÍ. Vyberete si úroveň a každý den se naučíte tři nová slovíčka. To je za měsíc skoro 100 slovíček, která budete umět aktivně, a to vůbec není špatné! Aplikace za vás plánuje správné opakování a vy uvidíte soustavný pokrok, který vás dovede k dosažení požadované jazykové úrovně.
KDY: Dejte si časový horizont!
Každý to máme jinak, pro někoho je cílem složení jazykové zkoušky, někomu stačí si v cizím jazyce zvládnout objednat kávu. V každém případě je dobré si dát časový horizont, do kdy našeho cíle chceme dosáhnout. Podle toho si pak také můžete stanovit, jak často se jazykům budete věnovat. Prostě je potřeba vědět, co a kdy se vlastně budu učit. Rozhodně bych tedy doporučil začít tím, že si určíte, kdy se budete učit a jak dlouho. Klidně si to napište do diáře. Ideální je se učit ráno, kdy vám do naplánovaného učení nic nevleze, což se odpoledne nebo večer může často stát. Ale každý to má jinak.
Pokud se chcete jen domluvit na dovolené, může vám stačit se učit dvacet minut dvakrát týdně. Když si dáte do dáte za cíl složení náročné zkoušky do 6 měsíců, bude to chtít se jazyku věnovat častěji. V každém případě se neučte v kuse déle než 50 minut! Existuje na to spousta výzkumů, které ukazují, že schopnost koncentrace, a hlavně zapamatování si nových informací, po této době upadá. Mozek potřebuje chvíli na třídění a ukládání informací. Takže pokud se potřebujete učit déle, dejte si na chvíli pauzu, protáhněte se, jděte s košem, uvařte si čaj. Po cca 10 minutách pauzy si nejdůležitější informace krátce zopakujte – například si rychle projděte příběhy ke slovíčkům, abyste si tak nové věci ukotvili v paměti. Pak teprve pokračujte dál.
Tak směle do toho! Stanovte si cíl, mějte jasný systém a najděte si někoho (nebo něco – VÝZVU v naší aplikaci můžete zkusit hned), kdo vám s tím pomůže. A v neposlední řadě si udělejte časový plán, do kdy toho chcete docílit. Určitě to stojí za to, jazyky nejsou nepřítel. Naučte se je – když víte, jak na to, může to být zároveň i potěšení a zábava!