Myslíte si, že na cizí jazyky nemáte hlavu? Ptáte se občas při učení, jestli by to nešlo lépe? Nedávno nám napsal spokojený uživatel naší aplikace 2000 SLOVÍČEK pan Josef, že mu aplikace velmi usnadňuje učení angličtiny. Využívá ji mimo jiné i pro učení obávaných frázových sloves (těch nejpoužívanějších 130 máme v aplikaci již zpracováno).
Pan Josef chtěl poradit, jak si má všechny Putiny a Apače přiřadit ke správným slovíčkům. Ti, kteří naši aplikaci ještě neznají, si asi momentálně říkají, co spolu mají společného Putin a Apači a jak to souvisejí s učením slovíček? Nemějte obavy, vše hned vysvětlíme. V dnešním článku se totiž společně podíváme na to, čeho se při učení slovíček vyvarovat a jak postupovat, aby bylo učení efektivní.
Jak už jste si před nedávnem mohli přečíst v článku Strašák jménem frázová slovesa – jak si je konečně zapamatovat, frázová slovesa se skládající z více slov a jejich význam většinou bohužel nejde odvodit. Studentům se tak často pletou. Jsme ve Škole paměti, takže při jejich učení použijeme metodu slovíček v příbězích, která je stejně jako ostatní paměťové techniky postavena na obrazech, které si pamatujeme lépe než slova. Zadíváme se na slovíčko a najdeme k němu zástupné pojmy v češtině, ze kterých pak spolu s překladem slovíčka vytvoříme absurdní, vtipný, něčím zajímavý příběh. Zdá se vám to příliš abstraktní? Hned vám předvedu, jak přesně to funguje a v čem dělal pan Josef chybu.
PUT OUT [put aut] = UHASIT
Představte si velký požár, který se požárníci snaží UHASIT a mezi prvními hasí PUTin, který stříká vodu rovnou ze svého AUTa.
Představu proveďte opravdu důkladně, zapojte všechny smysly a nezapomeňte, fantazii se meze nekladou. Pokud jste si příběh detailně představili, můžete se vrhnout na další slovíčko.
PUT UP [put ap] = UBYTOVAT někoho
Představte si, jak vás v zahraničí u sebe UBYTUJE kamarád, který však kromě vás ubytuje i PUTina a celý kmen APačů.
Vizualizovali jste si příběh, představili jste si sebe s Putinem a mnoha Apači pod jednou střechou? V pořádku, jdeme na poslední slovíčko.
CHEER UP [čír ap] = ROZVESELIT
Snažíte se ROZVESELIT nemocné dítě, tak si uděláte na hlavě ČÍRo a hrajete si spolu na APače.
Důkladně si představte i tento obraz a můžete se vrhnout na opakování. Odpovězte na následující otázky a máte vyhráno 😊
Jaký politik je mezi prvními, kdo pomáhá požárníkům UHASIT požár a z čeho rovnou stříká vodu?
Jakého politika a jaký kmen spolu s vámi UBYTOVAL na pár dní kamarád v zahraničí?
Co si uděláte na hlavě, když se snažíte ROZVESELIT nemocné dítě a na co si pak spolu hrajete
Pokud si všechny příběhy budete představovat dostatečně barvitě a začnete vždy představou konkrétního místa, nemůžou se vám Putinové a Apači plést, i když je máte v příbězích hned u několika slovíček. Vždycky jsou totiž v úplně jiné situaci a dělají něco jiného. Když uvidíte slovíčko PUT OUT, vybaví se vám Putin, který HASIL požár z auta. Když budete chtít říct, že se chcete UBYTOVAT u kamaráda, představíte si, jak spolu s vámi ubytuje i Putina a kmen Apačů – PUT UP. Putin je zde použit pokaždé ve zcela odlišném kontextu, takže se vám plést nebude. Když se nebudete učit padesát slovíček najednou a budete správně opakovat, budete mít slovíčka v paměti trvale.
Jaké jsou tedy hlavní pilíře správného učení slovíček?
1. Poctivá vizualizace
Jedním z nejdůležitějších kroků při učení slovíček je detailní vizualizace příběhu k učenému slovíčku. Nestačí si příběh pouze přečíst, je nezbytné si jej hlavně co nejživěji představovat, jelikož obrazy jsou mnohem trvalejší než samotná slova. Pokud vizualizaci podceníte, může se vám stát, že pak nebudete vědět, co ten Putin vlastně s ohněm dělal nebo s kým vším jste byli ubytováni u kamaráda v zahraničí.
2. Nepřeceňujte své schopnosti
Může se stát, že vás nadchne, jak snadno se vám slovíčka pamatují, a tak se budete učit stále další a další. Zpočátku rozhodně nedoporučuji učit se více jak 10 slovíček denně, u frázových sloves to pak platí dvojnásob. Abychom co nejvíce předešli případné interferenci slovíček, máme v aplikaci frázová slovesa rozdělena do lekcí tak, aby se v jedné lekci nevyskytovalo hned několik sloves s put. Většina takzvaných pomůcek k učení frázových sloves to dělá právě naopak – jde většinou o seznamy všech sloves s put, take, go apod. Pak není divu, že v nich má nebohý student guláš.
3. Opakování
Že je opakování matkou moudrosti, slýcháte jistě už od základní školy. A ode mě to uslyšíte znovu :). Co se týče slovíček, není tomu jinak. Žádný strach! Když si vyzkoušíte, že vám zopakování příběhů ke slovíčkům zabere pár minut, ale slovíčko si díky tomu zapamatujete dlouhodobě, budete mít k učení mnohem větší motivaci. První opakování naučených slovíček by mělo být do deseti minut, dále pak do 24 hodin, ideálně pak po 3 dnech, po týdnu a dále podle toho, jestli vám slovíčko ještě stále dělá problémy. V naší aplikaci 2000 SLOVÍČEK je opakování nastaveno tak, že jste pravidelně upozorňováni, že nastal čas daná slovíčka zopakovat, stačí se tedy nechat vést.
Dali jste si pro letošní rok předsevzetí, že pohnete s nějakým jazykem? Pokud ano, věřím, že při dodržování výše uvedených bodů, budete k jeho naplnění zase o krok blíže. A abych dosáhl tvrzení, že opakování je matkou modrosti, zkuste teď ještě na závěr přeložit tato slovíčka: uhasit, ubytovat a rozveselit.