Existuje vůbec někdo, koho by bavilo se při učení cizích jazyků učit gramatiku? Možná pár nadšenců najdeme, ale většina lidí se s gramatikou trápí. Fanoušci Školy paměti již dobře vědí, že učení slovíček je pomocí Metody slovíček v příbězích hračka. V našich článcích jsme si ukazovali, že tato paměťová technika jde naprosto skvěle použít i na nejrůznější gramatické jevy, např. jak si zapamatovat, kde v angličtině použijeme sloveso "make" a kde "do" nebo na anglický pravopis. Dnes si ukážeme další vychytávku, jak si pomocí paměťových technik zapamatovat použití časů.
Když se učíme gramatiku klasickým způsobem, většinou se náš mozek hrozně nudí. Gramatické poučky nejsou zrovna vrcholem zábavy a vzhledem k tomu, že si lépe pamatujeme cokoli zajímavého, nevšedního, emocionálního či legračního, není se čemu divit, že je hned zapomínáme. Ano, cvičení a další trénování pomůže, ale nejlepší by bylo si gramatická pravidla zafixovat do paměti hned. Dnes si to ukážeme na příkladu budoucích časů v angličtině.
V angličtině rozdělujeme čtyři základní typy budoucích časů. Stejně jako se v každém slovíčku snažíme něco najít, abychom si jej lépe zapamatovali, pro každý typ času si najdeme nějaký SYMBOL. Tento symbol si pak představíme v situaci, kde klasicky použijeme daný čas. Hned si to ukážeme názorně a bude to jasnější:
WILL
Zde si můžeme dát jako zástupný symbol za WILL třeba postavičku WILLyho Foga ze známého příběhu Cesta kolem světa za 80 dní. Nebo klidně kosatku Willyho z filmu Zachraňte Willyho nebo zkrátka cokoli vás napadne. Zkuste si do klasického použití tohoto času zakomponovat tento symbol, tedy postavičku Willyho Foga.
Tento budoucí čas se použije, když mluvíme o tom, co bude zítra, další týden nebo měsíc. Můžete si představit, jak je Willy Fog zítra v Paříži a příští týden bude v Indii.
Klasický příklad použití:
He travels a lot. Tomorrow he will be in Paris. Next week he’ll be in India. - Hodně cestuje. Zítra bude v Paříži. Přístí týden bude v Indii.
AM/IS/ARE + ING
Taky si můžeme dát symbol pro ING, např. INKoust.
Klasicky se tento v podstatě přítomný průběhový čas používá pro vyjádření budoucnosti v případech, kdy se jedná o nějaký váš plán.
Představte si, jak si do diáře píšete INKoustem, že jdete v pondělí hrát tenis a že v pátek nepracujete.
Klasický příklad použití:
I’m playing tennis tomorrow. - Zítra budu hrát tenis. I’m not working on Friday. - V pátek nepracuji.
GOING TO…
Tady může být jako váš symbol třeba GOrila.
Tento budoucí čas se používá, když vše nasvědčuje tomu, že se něco stane nebo když se rozhodnete, že budete něco dělat.
Například si představte, že se podíváte na černé mraky, na kterých sedí obrovská GOrila, která mrak zmáčkne a začne pršet. Nebo se rozhodnete dívat na televizi, protože jste viděli upoutávku, že večer bude v televizi uvádět zprávy GOrila.
Klasický příklad použití:
I’m going to watch TV this evening. - Večer se budu dívat na televizi.Look at the sky, it’s going to rain. - Podívej se na oblohu, bude pršet.
PRESENT SIMPLE (PŘÍTOMNÝ ČAS)
Tady může být symbolem PREZENTACE, protože pro vyjádření budoucnosti používáme prostý přítomný čas (present simple).
Ten používáme v případech, kdy něco začíná, přijíždí, je to na programu nebo v jízdním řádu.
Můžeme si představit, jak na nádraží promítají obrovskou PREZENTACI, kde jsou napsané časy příjezdů vlaků, začátky koncertů, filmů a představení.
Klasický příklad použití:
The train arrives at 7.30. - Vlak přijede v 7:30.The concert starts at 8:00. - Koncert začne v 8:00.
Příště, až se budete učit klasické použití časů ať už v anglickém nebo jiném jazyce, zkuste si vytvořit podobné pomůcky a představit si je v klasických situacích, kdy se daný čas používá. Všechny příběhy si ještě zopakujte, aby se vám dostaly do dlouhodobé paměti a příště už se v použití časů nespletete. A když se k tomu ještě budete učit slovíčka s naší aplikací 2000 SLOVÍČEK, kterou jsme v poslední době vyšperkovali tak, že se s ní může učit opravdu každý, půjde vám učení jazyků jako po másle! ☺
Ať se daří!