V úvodu tohoto novoročního článku bychom vám rádi za celou Školu paměti poděkovali za vaši přízeň a popřáli hodně úspěchů v roce MMXVIII. V jakém že to roce? Jen jsme vás chtěli trochu vyzkoušet ze znalosti římských číslic. Já osobně jsem vždy měla trochu problém si je vybavit a pletly se mi dohromady. Nyní jsem se rozhodla tomu udělat přítrž a v dnešním článku se s vámi podělím o to, jak je možné se římské číslice naučit jednou provždy.
Nejnižší číslice (I, V a X) většinou problém nepředstavují. Komplikovanější situace obvykle nastává od padesátky výše, kdy často dochází k nežádoucím záměnám. Dnes se tedy zaměříme na čtyři nejvyšší hodnoty (L=50, C=100, D=500, M=1000). Pokud se vám pletou i nižší čísla, můžete se inspirovat a vymyslet si pro ně vlastní asociace.
Již jsem tedy nastínila, že budeme pracovat s fantazií a asociováním – budeme vytvářet nějaké zajímavé a vtipné spojení mezi dvěma pojmy. Pokud naše články čtete pravidelně, dobře víte, že čísla stejně jako třeba jména nebo slovíčka jsou pro naši paměť neuchopitelná. Nejprve si tedy musíme převést neuchopitelná čísla na představitelné obrazy. Ti, kdo jsou znalí Master systému (technika na ukládání čísel) mohou využít obrazy pro daná čísla.
Nyní si ale pojďme společně vytvořit zástupné obrazy pro čísla. Co vás napadne jako první, když se řekne 50?
50 – pro vás může být třeba milostná scéna z knihy či filmu Padesát odstínů šedi.
100 – můžete si představit běh na 100 metrů.
500 – představte si Boženu Němcovou na 500korunové bankovce.
1000 – může to být kniha Příběhy tisíce a jedné noci anebo klidně jednoduchá představa vycházející z toho, jak slovo tisíc zní - představte si, jak se tisknou tisícovky.
Může to být cokoli pro vás spojeného s danou číslovkou jako třeba běh nebo film, kniha nebo klidně i podobné slovo jako v případě tisícikoruny.
Dalším krokem je pak transformace (tedy převedení neuchopitelného pojmu) symbolu pro římskou číslici na nějaký jasný obraz. Opět vyberte první představu, která vás napadne při přečtení daného písmene.
L – kapela Lunetic
C – vitamin C
D – dolar
M – zpěvačka Madonna
Samozřejmě se nabízí hned několik možností, pokud neznáte kapelu Lunetic, můžete mít pro L jako symbol lyže, místo Madonny můžete mít obraz mámy. Použijte, co vás první napadne a zbytečně transformaci nepřekombinovávejte.
Nyní je načase dát to vše dohromady. Co nejvtipněji, klidně co nejvíce absurdně či nesmyslně, spojte oba zástupné pojmy a máte vyhráno. Někdy samozřejmě není absurdity tolik třeba a postačí spojení, které se přímo nabízí. Je ale dobré, aby bylo nějak emotivní nebo vtipné. Naprosto stěžejní je si všechny příběhy velmi živě představit. Výsledné představy můžou vypadat třeba takto:
Představte si scénu z filmu Padesát odstínů šedi, při které v ložnici zpívá skupina Lunetic.
Na startu běhu na 100 metrů se postaví samé vitamíny C a běží co nejrychleji do cíle (a jsme u těch nesmyslů :-)).
Díváte se na Boženu Němcovou na 500korunové bankovce a najednou se jí v očích objeví symboly dolaru $.
Z tiskárny lezou fotky tančící Madonny.
Na závěr si ještě všechny příběhy přehrajte znovu v hlavě a zkuste odpovědět na následující otázky:
Jaká kapela zpívá při erotické scéně ve filmu Padesát odstínů šedi?
Jaké vitamíny běží závod na 100 metrů?
Symboly jaké měny se objeví v očích Boženy Němcové na 500korunové bankovce?
Fotky jaké zpěvačky lezou z tiskárny?
Znali jste všechny odpovědi? Pak vám gratulujeme. Pokud vám to dělalo problém, vytvořte si vlastní transformace a následné asociace. Nezapomeňte však, že paměť sama o sobě je geniální a ví, s jakými písmeny pracuje a ze kterých má tedy vybírat. Když si pak jednotlivé příběhy zopakujete dnes večer, zítra a za pár dní si je ještě jednou jen tak projdete v mysli, což vám nezabere ani minutu, budete už navždy římské číslice sypat z rukávu.