Jak si zapamatovat vlajky států? Tak to může být celkem oříšek. A hlavně jak si neplést ty, které jsou si podobné? Stejné barvy, ale jiné pořadí, horizontálně, anebo vertikálně ... to by si pak člověk spletl klidně i vlajku, kterou viděl už stokrát. Tak schválně, víte, jak přesně vypadá třeba francouzská, ruská a holandská vlajka? Zavřete na chvilku oči a zkuste si nahlas říct, jak vypadají. Jak to šlo?
Dnes si ukážeme, že paměťové techniky můžete použít naprosto na cokoli - klidně i na státní vlajky. To se nebude hodit jen fanouškům AZ kvízu, kteří si chtějí zapamatovat vlajky všech států světa, ale techniku můžete použít třeba jen na vlajky zemí, které se vám pletou. Zaměnit podobné vlajky Ruska a Nizozemí je přeci jen o něco větší ostuda, než nevědět jakou vlajku má Svazijsko.
Jdeme na to! Budeme hodně využívat symboly, jak pro dané země, tak pro barvy vlajek. Nejprve symbol pro danou zemi – to bude zkrátka cokoli, co vás k té zemi napadne. Např. Itálie může být pizza, Francie Eiffelovka, Německo třeba dálnice nebo Angela Merklová, Belgie pralinky, zkrátka cokoli konkrétního, co si pod danou zemí představíte.
Stejně tak pro barvy je dobré používat symboly. Červená může být krev, modrá třeba inkoust nebo modrá obloha, žlutá sluníčko, je to jen na vaší fantazii. Můžete si dát klidně i konkrétní symboly pro to, když jsou pruhy vertikálně (třeba že po vlajce stéká dolů déšť), a když horizontálně, případně pro levou a pravou, to necháme na vaší představivosti. No a pak už jen spojit vše příběhu
Pojďme si to ukázat konkrétně a hned bude jasné, jak je to jednoduché:
FRANCOUZSKÁ VLAJKA
Můžete si představit symbol Francie - Eiffelovu věž. Najednou jí zleva přikryje obloha a část ZMODRÁ, uprostřed zbyde BÍLÝ pruh, no a úplně vpravo u nohy Eiffelovky se nějaký turista řízne do nohy a teče mu ČERVENÁ krev. Nakonec zavřete oči a ještě jednou si celý příběh představte.
Francouzská vlajka je tedy vertikálně MODRÁ – BÍLÁ – ČERVENÁ.
Aby té modré, bílé a červené nebylo málo, rovnou si zapamatujeme i další dvě podobné vlajky, které se mohou plést, protože se liší jen pořadím pruhů - ruskou a holandkou vlajku.
RUSKÁ VLAJKA
Tady si můžete představit Vladimíra Putina jako symbol pro Rusko, který má vlastně takový dost BÍLÝ obličej (a ještě mu ho s trochou fantazie přibarvěte ještě více na bílo), v těle mu koluje MODRÁ krev, a jak okopává všechny opoziční politiky, tak má boty ČERVENÉ od krve. Trochu drsná představa, ale na to naše paměť slyší!
Ruská vlajka je horizontálně BÍLÁ – MODRÁ – ČERVENÁ.
HOLANDSKÁ VLAJKA
Stejné barvy, ale jiné pořadí. Naprosto jednoduše si teď vlajku zapamatujete a už si ji nikdy nemůžete splést. Přestavte si tulipán jako symbol pro Holandsko, který má krásně ČERVENÝ květ, stonek úplně BÍLÝ a dáte ho do vázy s MODRÝM inkoustem.
Holandská vlajka je tedy horizontálně ČERVENÁ – BÍLÁ – MODRÁ.
No nebyla to brnkačka? Tak schválně zkuste vymyslet pomůcku, jak si zapamatovat tyto dvě vlajky – německou (horizontálně černá, červená, žlutá) a belgickou (vertikálně černá, žlutá, červená). Napište nám, co jste vymysleli! My už nějaké nápady máme, ale jsme zvědaví na ty vaše!
Je jasné, že paměťové techniky lze použít opravdu na cokoli. Pokud je znáte a trochu potrénujete, můžete si díky nim opravdu o hodně zjednodušit život a zpříjemnit si učení čehokoli. Sledujte nás na Instagramu @pok_jakub, kam pravidelně dáváme videa s ukázkami paměťových technik, a pojďte se techniky naučit přímo na našem živém online kurzu Školy paměti - příští termín základního kurzu je 10.-11. dubna!
Ať to jde a budu se na vás těšit!