Pokud jste pravidelnými čtenáři našich článků, pravděpodobně již znáte Metodu slovíček v příbězích, která skvěle funguje namísto otravného biflování slovíček. Možná jste nabyli dojmu, že na gramatiku žádné zlepšováky nemáme a tady zkrátka paměťové techniky nepomůžou. Mám pro vás dobrou zprávu, ani s gramatikou už se nemusíte trápit! Dnes si ukážeme pár vychytávek, jak si poradit s gramatickými jevy.
Zmíněná Metoda slovíček v příbězích vychází z tzv. metody klíčového slova, jejíž efektivita byla ověřena mnoha experimenty provedenými na univerzitě ve Stanfordu. My ve Škole paměti techniku testujeme již více jak 10 let přímo „v terénu“. Máme s ní nejen osobní zkušenost, ale také zkušenosti již tisíců účastníků našich kurzů. Proto jsme metodu ještě maličko zdokonalili a zároveň jsme její použití testovali na všechny možné gramatické vychytávky v různých jazycích. A výsledek? Funguje to perfektně!
Pojďme si to ukázat na příkladu DO a MAKE. Obojí znamená v angličtině DĚLAT, ale je potřeba znát, kdy se která varianta použije. Když máte paměťovou techniku, je to hračka! Připomeňme si jen, že mnemotechniky využívají přirozené tendence naší paměti pamatovat si lépe něco zajímavého, legračního nebo třeba absurdního. Místo neuchopitelného DO [dů] si představte třeba naprosto uchopitelný DUdlík. A místo MAKE můžeme mít MAKE-up. Ukážeme si teď tři příklady použití DO a MAKE a věřte, že díky našim příběhům v těchto anglických frázích již neuděláte chybu. Všechny příběhy si opravdu živě představte, jako byste je viděli před sebou, jdeme na to:
DO homework - dělat úkol
Děláte domácí úkoly a u toho dumláte DUdlík.
DO an exam - dělat zkoušku
Představte si, jak děláte zkoušku a zkušební komise má v puse DUdlíky.
DO an exercise - cvičit
Představte si, jak Arnold Schwarzenegger cvičí v posilovně a na čince má pověšené dva obrovské DUdlíky.
MAKE a mistake - udělat chybu
Vidíte holčičku, která na tabuli udělá chybu a snaží se ji rychle zamaskovat MAKE-upem.
MAKE a bed - ustlat postel
Maminka stele postel a všude je rozpatlaný MAKE-up.
MAKE a noise - dělat hluk
Sousedé uspořádali párty a dělali velký hluk, tak jste si do uší dali tuby s MAKE-upem, abyste mohli spát.
Když si jednotlivé příběhy ještě párkrát v duchu zopakujete, zůstanou vám v paměti už navždy. Možnosti využití paměťových technik pro ukládání gramatických jevů jsou tak takřka neomezené. Podobným způsobem se můžete naučit anglická nepravidelná slovesa, používat správně předložky, uvědomit si, kdy se používá ing forma a kdy infinitiv, some a any…Podívejte se na video, kde ukazuji, jak se vypořádat s podobnými nástrahami v anglickém jazyce. Ale techniky je možné použít naprosto univerzálně, němčináři zase ocení vychytávky na členy nebo třeba předložkové vazby. I pro vás máme krátké video jak na to!
Tak ať se s tou gramatikou už konečně netrápíte!