Jak se lépe koncentrovat?

Autor: Jakub Pok Publikováno 13.11.2024

Jak se lépe koncentrovat?

Nejsem schopen se soustředit… Mysl mi pořád těká… Nevydržím u jedné aktivity a neustále dělám několik věcí najednou… Je to tak, v dnešní době plné neustálého vyrušování není vůbec lehké se soustředit.

Nejrůznější poruchy koncentrace jsou běžnou diagnózou a snad každý z nás vnímá, jak je občas těžké se soustředit, když to zrovna potřebujete. 

Opakovaně si říkáme nebo často slýcháme od okolí: „Soustřeď se!“ Jenže jak? To nám většinou nikdo neporadí. Přitom je to jedna z nejzásadnější věcí pro náš pohodový život. Koncentrovaná mysl je klidná mysl a koncentrovaná paměť je také dobrá paměť! Tyhle dvě věci spolu jednoznačně souvisí.

Jak tedy zkrotit mysl, která má tendenci neustále přeskakovat od myšlenky k myšlence jako opice z větve na větev? 

Ukážeme si spolu 3 jednoduché kroky, JAK SE LÉPE KONCENTROVAT

1. UVĚDOMĚNÍ

Může to znít banálně, ale nejprve si uvědomte, že se chcete soustředit. Jak často třeba něco čtete a najednou v půlce stránky zjistíte, že vůbec nevnímáte? Před tím, než nějakou aktivitu začnete, zkuste to udělat trochu jinak. Na malý moment se zastavte, zavřete si oči, zhluboka se nadechněte nosem a vydechněte. Uvědomte si, co zrovna děláte, že si jdete například číst článek, který vás zajímá, chcete ho vnímat a pamatovat si důležité informace. 

Když máte chvilku, ideální je tuhle fázi trochu protáhnout, pohodlně si sednout a postupně si mentálně projít všechny části těla a zkusit je uvolnit. Není to tak těžké, jen svou mysl vždy zaměřte na jednu část těla, zavnímejte, zda není v nějakém napětí a uvolněte ji. Potřebujete se cítit přítomní v daném okamžiku a soustředění na aktivitu, která bude následovat. Ať už to je čtení, lekce angličtiny, příprava důležité prezentace nebo třeba jen procházka. Uvidíte, že jakákoliv aktivita je mnohem příjemnější  a hlavně přínosnější v momentě, kdy se na ni doopravdy soustředíte. 

2. ODSTRAŇTE RUŠIČKY

Pokud se potřebujete na něco opravdu soustředit, odstraňte veškeré „rušičky koncentrace“. Zkrátka cokoliv, co nás láká k tomu, abychom naší činnosti nechali a šli dělat něco jiného. Takovou nejčastější rušičkou jsou mobilní telefony, které lidé často nedají z ruky. Ty ale zvoní, přicházejí na ně nejrůznější upozornění… To lákadlo se podívat, co je nového, co kdo dal na sociální sítě nebo koupit si nový svetr je prostě obrovské. ☺

Ale pozor, vyhráno v tomto případě nemáte ani s vypnutým telefonem! Výzkumy jasně ukázaly, že pouhá přítomnost telefonu, byť je vypnutý, významně snižuje naši pozornost a zvyšuje naši kognitivní zátěž. Co když mi někdo volal nebo psal? Nemám už pomalu shánět dárky, asi objednám něco na internetu… I když je tedy „rušička koncentrace“ v podobě smartphonu vypnutá, oko pošilhává a ruka by se po něm nejradši natáhla. A všechny tyhle myšlenky a pocity vás vyrušují a brzdí. Výzkumy prokázaly, že v přítomnosti chytrého telefonu opravdu pracujeme pomaleji. Takže pokud se na něco potřebujete soustředit, zapamatovat si to a odvést dobrou práci, vypněte mobil a dejte ho ideálně do úplně jiné místnosti. Nebo minimálně z vašeho dohledu a dosahu!

3. NAJDĚTE SI AKTIVITU VYŽADUJÍCÍ 100% SOUSTŘEDĚNÍ

Dobrou zprávou je, že i koncentraci můžete trénovat! Těžko si ji ale zlepšíte u něčeho, kde je pro vás soustředění hodně náročné. Třeba na nudné přednášce nebo pracovní poradě. Když chcete zhubnout, také není ideální začít na pobytu s all inclusive, kde budete mít kolem sebe spoustu lákadel v podobě neomezené konzumace nejrůznějších dobrot. Najděte si proto nejprve aktivitu, která vaši stoprocentní koncentraci prostě vyžaduje – a u té s tréninkem koncentrace začněte.

Mohlo by vás zajímat:
Základní kurz Školy paměti – osvojíte si paměťové techniky, zlepšíte si koncentraci a naučíte se zapamatovat si cokoliv!

Například mě poslední dobou hodně nadchlo rychlopočítání. Když počítáte z hlavy třeba 25x15, musíte se soustředit na správný postup a zapojit mozek na plné obrátky, abyste rychle řekli výsledek.  Stejné je to s paměťovými technikami. Často zmiňuji, že jsou mimo jiné také výborným tréninkem koncentrace, kterou dlouhodobě jednoznačně zlepšují. Třeba Master systém – skvělá technika na čísla, kterou učíme na Základním kurzu Školy paměti. Když ji používáte, převádíte si v hlavě čísla na obrazy podle jasně daného systému a velmi rychle z nich vytváříte nějaký vtipný příběh. Díky tomu si můžete snadno zapamatovat jakékoliv číslo, heslo, historické datum, termín nebo výročí. V tu chvíli se váš mozek natolik soustředí, že se nejde koncentrovat na nic jiného. Podobně je tomu i u dalších technik jako jsou třeba paměťové cesty. Při jejich používání zažijete ten příjemný pocit plného soustředění, kdy vás nerozptyluje nic jiného. Rozhýbete si paměť a začnete si více důvěřovat. Postupně se tak vaše soustředění začne zlepšovat i v situacích, kde je to náročnější. 

Jak tedy vidíte, není nic ztraceno. I když vaše mysl neustále přeskakuje z jedné myšlenky na druhou, nemusí tomu být takto napořád. Stačí jen, když to vezmete za správný konec a začnete koncentraci trénovat. Zanedlouho sami na sobě uvidíte, že vám již soustředění nečiní takové potíže a že se zvládáte koncentrovat čím dál tím lépe. 

Důležité je jen začít. Tak ať to jde!
 
O paměti a soustředění si můžete také přečíst:

A POZOR! Připravili jsme ZÁKLADNÍ KURZ ONLINE!

Nyní tak můžete absolvovat Základní kurz Školy paměti kdykoliv z pohodlí domova
Více informací najdete zde.

Přidejte svůj komentář

Vaše jméno *
Váš komentář *

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %