Ať už budete trávit letošní dovolenou u moře, rybníka nebo na chatě, hodila by se dobrá kniha. V našich článcích už jsme vám představili 7 nejpřínosnějších knih o paměti, které stojí za to přečíst nebo třeba 5 motivačních knih, které nás ve Škole paměti inspirovaly. Od té doby ale všichni pilně čteme dál, proto jsem se rozhodl, že se s vámi podělím o další tři knihy, které se hned po přečtení dostaly do mé poličky pro „top 10 knih“. Klidně si na dovolenou vezměte i pár časopisů o módě, vaření nebo třeba autech. Ale proč si nepřibalit i jednu z těchto knih a obohatit se o řadu zajímavých myšlenek?
Ukliďte si v hlavě - Andy Puddicombe
Pokud si myslíte, že meditace není pro vás, že je to něco příliš ezoterického, přečtěte si knihu Ukliďte si v hlavě. Naučí vás, jak se vypořádat s praktickými problémy, jak bojovat se stresem a s obavami. A rozhodně u toho nemusíte sedět celý den se zkříženýma nohama a zpívat mantry. Andy Puddicombe je bývalý buddhistický mnich. Sám prošel mnoha kláštery, kde se snažil přijít meditaci na kloub. Kladl si u toho spoustu otázek a hlavně ho zajímalo, jak meditovat nejen v prostředí kláštera. Přece jen svobodný, bezdětný mnich, který nechodí do klasické práce, žije v klášteře s pevně daným režimem, nemá televizi, internet ani sociální sítě, má trochu jiné podmínky pro meditaci než většina z nás. Puddicombe tak na základě svých dlouholetých zkušeností radí, jak meditaci používat v každodenním životě. Jak se vypořádat s myšlenkami – jak s těmi pozitivními, tak i s těmi negativními a být v klidu a v pohodě.
Možná si říkáte, že už jste v mnoha knihách nebo článcích četli, jak meditovat. Poučky typu „sedněte si a na nic nemyslete“ zní sice jednoduše, ale mnoho lidí právě na tom ztroskotá. Sednou si a co dál? Jak to udělat, aby člověk na nic nemyslel? To snad ani nejde. Nakonec se řada lidí naštve sama na sebe a s meditací skončí. Někdy začnou ze svých pocitů obviňovat meditaci. V knize Ukliďte si v hlavě ale konečně najdete skutečný návod, jak postupovat a začít meditovat.
A jak dosáhnout toho, abyste na nic nemysleli? To ani není třeba. Autor to krásně ukazuje na příběhu myšlenek a silnice, který slouží jako takové menší cvičení. Představte si, že sedíte na kraji rušné silnice. Díváte se, jak po ní uhánějí auta. Je to jako byste sledovali vlastní myšlenky. Někdy možná budete mít chuť se za projíždějícím autem rozběhnout, někdy se třeba na nějaké staré a rozvrzané auto raději ani nedívat. Stejné je to s myšlenkami – některé jsou lákavé a jiné zase nepříjemné. Je jen třeba je sledovat, jak přicházejí a odcházejí….jako přijíždí a odjíždí auta na silnici. Nejde zkrátka zablokovat myšlenky, které vás napadají. Můžeme je ale sledovat a postupně pracovat na tom, aby jich ve chvílích meditace přicházelo méně a méně, jakoby i na naší silnici byly mezi auty větší rozestupy a byla klidnější, až nastanou krátké okamžiky, kdy neprojede žádné auto. Pořádek v hlavě zkrátka budeme mít tehdy, až dovolíme své mysli, aby se odvíjela vlastním tempem. Pasáž o silnici je moje oblíbená a v knize ji mám několikrát podtrženou a zvýrazněnou. ☺
Pomalá dieta - Marc David
Neděste se, nechci vás na dovolené trápit knížkou o dietách. Kniha výživového poradce a vystudovaného psychologa Marca Davida je spíše o tom (jak také praví její podtitul) jak jíst pro potěšení, energii a zdraví. V knize nenajdete návod na to, co jíst. Těmito informacemi nás každou chvíli zásobují vědci a výživoví specialisté.
Problém je ale v tom, že se to čas od času otočí a novější průzkumy ukážou, že dlouhodobě vyzdvihovaná potravina není zas tak zdravá a obráceně. Podle Davida je ale třeba se spíše zaměřit na kvalitu potravin a hlavně na to, jak jíme.
Jíte ve spěchu, myslíte na něco jiného, jídlo si nevychutnáváte a ještě máte výčitky, že jíte? Pak si nepomůžete ani k vytoužené váze, ani k dobrému zdraví. Základem je zpomalit a jídlo si vychutnávat. David uvádí krásný příklad na lekci od Francouzů. Všimli jste si, že Francouzi nebo třeba Italové nemají obecně mnoho problémů s obezitou? A to i přesto, že jí poměrně dost tučného jídla, sýrů, k jídlu popíjí víno, moc necvičí a hodně kouří? Oproti takovým Američanům, kde je obezita mnohem rozšířenější, nejedí ve spěchu a jídlo si vychutnávají. Vybírají si kvalitnější suroviny a několikahodinové stolování není výjimkou. Dobrá zpráva je, že mnoho lidí shodí pár kil i na dovolené, přestože většinou jedí ještě více než normálně. Jídlo ale většinou neodbydou. Takže zpomalte, vyberte si kvalitní potraviny, jídlo si vychutnávejte – věnujte mu pozornost a nedělejte nic jiného, jezte pravidelně, myslete pozitivně a mějte z jídla hlavně potěšení.
Moc přítomného okamžiku - Eckhart Tolle
Není to první kniha o osobním růstu, kterou bych zvolil. Kdo má ale v této oblasti už trochu načteno a chce žít klidný a spokojený život, měl by si přečíst minimálně prvních 90 stránek. Je zde veškeré moudro, které možná všichni víme, ale stále si plně neuvědomujeme. Je to kniha, která mě za posledních pět let asi nejvíce ovlivnila a možná bych ji bez nadsázky nazval „Biblí osobního růstu“. Hlavní myšlenky knihy jsou, že nemá smysl trápit se minulostí nebo se obávat budoucnosti. Většinu problémů nám nezpůsobují jiní lidé nebo okolní svět, ale způsobuje je naše vlastní mysl. Jediný smysl má žití v přítomném okamžiku. Každý okamžik vašeho života je zázračný.
Tuto knihu je těžké nějak zestručnit. Pravděpodobně ji ani nepřečtete najednou, má smysl ji občas odložit a přemýšlet o významu myšlenek. Je to ale jedna z knih, ke které se člověk může neustále vracet, číst si jednotlivé pasáže a stále mu bude v ní bude objevovat něco nového.
Přeji pěkné čtení!